6 Şubat 2017 Pazartesi

Bizim Buralar Hep Hukuk OlduAğzını yamulta yamulta;
Yaa size fakültede yalan söylemeyi mi öğretiyorlar?
Yaa avukatlar da amma yalancı oluyor. (Kişi kendinden bilir işi)
(Bunu söyleyen de hayat boyu beşten fazla kitap okumamış, beyni var fikri yok)
...
Aradan zaman geçer, eline mahkemeden/icra dairesinden tebligat ulaşır.
Alooo, avukat hanım ben şey, şeyin şeyi, hani şeyde tanışmıştık. Telefonunuzu şeyden aldım. Ya bize mahkemeden bir şey geldi de.. 

Olabilir, beni niye aradınız? Gözünde yalancı olan mesleği bal döker yalarsın şimdi. Kimse avukatlara acımasız, paragöz vs. gözüyle bakmasın. Asıl avukatları aptal yerine koymaya çalışan hukuki yardıma ihtiyaç duyan bazı insanlar. Biz dört yıl lisans, iki yıl yüksek lisans, doktora, eğitimler, seminerler vs. size beleşe hukuki danışmanlık yapalım diye bitirmedik. En çok kazığı da ne yazık ki tanıdıklardan yedik. Daha soyadımı bilmeyen, hayatımda bir kere bile görmediğim adam beleşe işlerini halletmek için  aile dostu ayağı çekiyorsa, kusura bakmayacak. 

Nasıl ki özel hastaneye gittiğinizde muayeneye girmeden paşa paşa ücretini ödüyorsanız (ki altı sene fakültesi, yeterliliği, tusu cusu hakkıdır elemanın) avukatlardan da danışmanlık almak istiyorsanız ücretini paşa paşa ödeyeceksiniz. Hiçbir avukat sizin hukuki probleminize ücretsiz, karşılığı olmadan günlerce, haftalarca hatta yıllarca kafa patlatmak, emeğini, zamanını, hukuki bilgisini harcamak zorunda değil. Asıl ayıp olan böyle bir beklenti içine girmeniz.

Gidin bir otele ben iki gece konaklayacağım ama benden ücret istemeyin deyin. Girin bir lokantaya ben şunu şunu şunu yemek istiyorum ama benden para almayın deyin. Binin bir taksiye beni A noktasından B noktasına ulaştırın ama bana tarife açmayın, beleşe götürün deyin. Girin bir spor salonuna ben üç aylık üye olacağım ama benden para almayın deyin. Girin bir tasarımcının mağazasına, şu tasarımınızı çok beğendim bunu bana hediye edin deyin. Ev sahibiyle konuşun, ben iki ay daha kalacağım ama kira ödemek istemiyorum deyin. 

Avukatlık dünyanın en kutsal ve en güzel mesleklerinden biridir. Hakkınızı almanızda size yol gösterir, yeri gelir sizin hakkınızı sizden daha fazla savunur. Avukatları sömürmeye kalktığınız her an aslında kendinizi sömürüyorsunuz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder